BİLSEM sınav tarihleri ve yerleri nasıl belirlenir?

BİLSEM sınavları aşama aşama yapılmaktadır. Sınav, öncelikle 3. sınıflara yapılmaktadır. 3. sınıf düzeyinde olan öğrencilerin tamamı sınava girdikten sonra 2. sınıflar ve 1. sınıf sınıflar sınav olacaktır.

BİLSEM sınav tarih ve sınav yerleri hangi tarihte ve nereden açıklanacak?

BİLSEM’e aday gösterilen öğrencinin 10 Ocak 2023 tarihi itibariyle sınav yer ve saatleri belli olacaktır. Veliler bu bilgilere öğrencinin e-okul sisteminden öğrenebilecek.

BİLSEM sınavları nerede yapılacak?

BİLSEM sınavları BİLSEM Merkezleri tarafından belirlenen ildeki en büyük okulda gerçekleştirilmektedir.

BİLSEM sınav tarihleri hangi aralıktadır?

BİLSEM Genel yetenek sınavı 14 Ocak-9 Nisan (Grup-tablet sınavları)

BİLSEM Resim yetenek sınavı 13 Mart-17 Mart  (Grup taraması-MEBBİS Sınavları)

BİLSEM Müzik yetenek sınavı 20 ve 24 Mart (Grup taraması-MEBBİS Sınavları)

BİLSEM birinci aşama genel yetenek tablet olan grup sınavları nasıl yapılır?

BİLSEM birinci aşama genel yetenek tablet sınavları Bilim Sanat Merkezlerinde yapılacaktır. Sınav esnasında Rehber öğretmenler görev almaktadır. Sınav başlamadan önce Rehber öğretmenler her öğrenciye tablet dağıtmaktadır. Sınavlar bu tabletler üzerinden yapılmaktadır. Öğrenci sınava aşina olsun diye her rehber öğretmen sınav başlamadan önce tablet üzerinden örnek soru çözümü yapmaktadır. Örnek çözümü ile ilgili bu sene MEB tarafından bir demo da  atılacaktır.

BİLSEM birinci aşama sınavları her sınıf için aynı mı?

BİLSEM, 1. sınıf 2. sınıf ve 3. sınıflar için birinci aşama sınavları aynıdır, fakat süreleri farklıdır. Soruların aynı olması sorulan soruların diğer öğrencilere aktarılması sorununu gündeme getirmektedir. Sorular ileri tarihlerde sınava girecek olanlara aktarılabilir mi? BİLSEM birinci aşama soruları genelde görsel içerikli ve algılamaya yönelik olduğu için akılda tutulması mümkün değildir. Bu sebeple BİLSEM sorularının başkasına aktarımı gerçekleştirilemez.

BİLSEM birinci aşama resim ve müzik yetenek alanı sınavları nasıl yapılacak?

13 Mart-17 Mart arası BİLSEM resim sınavı gerçekleştirilecektir. 20 ve 24 Mart arası ise müzik sınavları yapılacaktır. Bu sınavlar öğrencinin kendi okullarında gerçekleştirilecektir. Resim ve müzik sınavları MEB tarafından sınıf öğretmenlerine atılacak, sınıf öğretmenleri bu sınav sorularını sisteminde görülebilecek. Öğrenci resim ve müzik sınavlarının ilk aşamasını kendi okullarında okul yönetimi tarafından oluşturulan içinde sınıf öğretmeninin de olduğu bir BİLSEM Komisyonu gözetimi altında gerçekleştirecektir. Sınıfta MEBBİS sistemi açılacak öğrenci komisyon karşısında soruları çözecektir. Bu soru çözümü birebir gerçekleştirilecektir. Bu süreç grup taraması şeklinde yapılacaktır. Cevaplanan sorular MEBBİS sistemine yüklenecek ve sınav tamamlanmış olacak. Bu süreçten sonra bireysel değerlendirme aşamasına geçilecektir.

BİLSEM birinci aşamayı geçen öğrenci sonrasında ne yapacak?

BİLSEM birinci aşamayı tamamlamış ve bir sonraki aşamaya girmeye hak kazanmış olan öğrenciler rehberlik araştırma merkezlerinde (RAM)  bireysel değerlendirmeye alınacak ve bu merkezlerde zeka testi yapılacaktır. Bu sene itibariyle BNV zeka testi yapılması planlanmaktadır. Planlama MEB tarafından daha sonraki süreçte açıklanacaktır. Bu zeka testleri, tahmini 40 dakika ve 1 saat arası sürmektedir. Bireysel değerlendirme, rehberlik araştırma merkezlerinde Mayıs ve Ağustos ayları içerisinde yapılacaktır. Sonuçlar ise ağustos ortası gibi açıklanacaktır.

BİLSEM ikinci aşama resim ve müzik sınavları nasıl yapılmaktadır?

BİLSEM resim ve müzik sınavları BİLSEM merkezlerinde o yılın sınav sistemi nasıl ise ona göre gerçekleştirilmektedir. Resim sınavlarında perspektif çizimi, masalın anlatılmasına başlayıp masalın devamının öğrenci tarafından çizimle tamamlanması, hayal gücünün kullanabileceği resimlerin çizilmesi veya herhangi bir konu verilerek öğrencinin bu konu ile ilgili resim çizmesi beklenebilmektedir. Müzik sınavında,  öğrencinin kalın sesi ince sesten ayırması ve tekrarlayan sesleri aynen tekrar etmesi beklenmektedir.

BİLSEM’e kabul edilen öğrenci nasıl bir süreçten geçer? BİLSEM’e kabul edilen öğrenci ne zaman derslere başlar?

BİLSEM’e kabul edilen öğrencinin eğitim süreci Eylül ayı itibariyle başlamakta ve öğrenciye lise sonuna kadar destek olunmaktadır. BİLSEM’e kayıt yaptırmış olan öğrencinin ders günleri merkezlerin düzenine göre hafta sonu veya hafta içi yapılabilmektedir. Bu süreç öğrencinin durumu gözetilerek de düzenlenmektedir. Hafta sonu derse giden öğrenci 1 haftalık dersi hafta sonu almaktadır. Hafta içi katılacak olan öğrenci ise okul derslerinden sonra 2 veya 3 saatlik dersleri okul derslerinden sonra BİLSEM merkezlerine giderek almaktadır. Öğrenciler BİLSEM’de herhangi bir sınav sistemine tabi tutulmamaktadır. BİLSEM’de öğrenciler kalabalık sınıflarda eğitim almak zorunda kalmayacak yalnızca 4-6 kişilik sınıflarda uzman öğretmenler eşliğinde eğitim alabilecekler..